Answer:
0.6 - 3/5
1.1 - 11/10
4.4 - 22/5
9.09 - 909/100
2.90 - 29/10
4.54 - 227/50
Which net matches the solid figure shown below?
Help pls !!! Find the measure of the side indicated. Simplify your answer and write it as a whole number
Check the picture below.
What is three squared minus two thirds?
three squared minus two thirds
\(3^2-\frac{2}{3}\)three square = 3 x 3 = 9
\(\begin{gathered} 3^2-\frac{2}{3}=9-\frac{2}{3} \\ 3^2-\frac{2}{3}=\frac{9}{1}-\frac{2}{3} \end{gathered}\)Least common factor of 1 and 3 is 3
\(\begin{gathered} 3^2-\frac{2}{3}=\frac{9}{1}-\frac{2}{3} \\ 3^2-\frac{2}{3}=\frac{27-2}{3} \\ 3^2-\frac{2}{3}=\frac{25}{3} \end{gathered}\)Three squared minus two third is twenty five by three.
x^2- 3(x - y), for x = 8 and y = 2
prime factor of 8 and prime factor of 12
Answer:
2
Step-by-step explanation:
a prime factor is a factor that is a prime number
a prime number is a number that will have a fraction in the quotient if it's divided by any number other than itself
2 is the only prime factor shared between 8 and 12
I’d like a explanation please
What is the slope of an absolute value function?
Its slope is m = 1 on the right side of the vertex, and m = - 1 on the left side of the vertex.
Absolute Value Function:
An absolute value function is a function that contains an algebraic expression within the absolute value sign. Remember that the absolute value of a number is its distance from 0 on the number line. To graph the absolute value function, select some values of x and find some ordered pairs.
In mathematics, the absolute value or modulus of the real number x, represented as.
|x| is the non-negative value of x, regardless of sign.
x is positive and |xI =-x}. For example, the absolute value of 3 is 3, and the absolute value of -3 is also 3. The absolute value of a number can be thought of as the distance from zero.
Generalizations of the absolute value of real numbers are made in a variety of mathematical contexts. For example, absolute value is also defined for complex numbers, quaternions, ordinal rings, fields, and vector spaces. Absolute value is closely related to the concepts of magnitude, distance, and norm in various mathematical and physical contexts.
Learn more about Slope:
https://brainly.com/question/19131126
#SPJ4
Consider a function that goes through the two points (0, 5) and (1, 20). Find the formula for the function if(a) the function is linear (of the formf(x) =mx b)
The formula for the linear function which is passing the points (0, 5) and (1, 20) is f(x) = 15x + 5.
According to the given question.
The linear form of the function is
f(x) = mx + b
Also, the function is passing through the points (0, 5) and (1, 20).
So, the given points (0, 5) and (1, 20) must satisfy f(x) = mx + b.
Now,
At (0, 5)
f(0) = m(0) + b
⇒ 5 = 0 + b
⇒ b = 5 ..(i)
Also,
at (1, 20)
f(1) = m(1) + b
⇒ 20 = m + 5 (from i)
⇒ m = 20 - 5
⇒ m = 15
Therefore, the formula for the linear function which is passing the points (0, 5) and (1, 20) is given by
f(x) = 15(x) + 5 (on substituting the vale of m and b in f(x) = mx + b).
⇒ f(x) = 15x + 5
Hemce, the formula of the function is f(x) = 15x + 5.
Find out more information about function here:
https://brainly.com/question/21107621
#SPJ4
A family decides to have children until it has three children of the same gender. assuming p(b) = p(g) = 0. 5, what is the pmf of x = the number of children in the family?
The pmf provides the probabilities of having 1, 2, or 3 children in the family based on the condition that the family stops having children once it has three children of the same gender.
To find the probability mass function (pmf) of the number of children in the family, we need to consider the possible values of x (the number of children) and their corresponding probabilities.
Let's analyze the possibilities:
1. x = 1 (only one child): The probability of having either a boy or a girl is 0.5. Therefore, P(x=1) = P(B or G) = 0.5.
2. x = 2 (two children): The possible outcomes are BB, GG, or BG (in any order). Each of these outcomes has a probability of 0.5 * 0.5 = 0.25. Therefore, P(x=2) = P(BB or GG or BG) = 0.25 + 0.25 + 0.25 = 0.75.
3. x = 3 (three children): The only outcome that satisfies the condition is BBB or GGG (in any order). Each of these outcomes has a probability of 0.5 * 0.5 * 0.5 = 0.125. Therefore, P(x=3) = P(BBB or GGG) = 0.125 + 0.125 = 0.25.
From the above analysis, we have:
P(x=1) = 0.5
P(x=2) = 0.75
P(x=3) = 0.25
To summarize, the pmf of x (the number of children in the family) is:
P(x=1) = 0.5, P(x=2) = 0.75, P(x=3) = 0.25.
The pmf provides the probabilities of having 1, 2, or 3 children in the family based on the condition that the family stops having children once it has three children of the same gender.
To know more about probabilities , visit:
brainly.com/question/29381779
#SPJ11
Express 18 as a fraction of 27.
Give your answer in its simplest form
Answer:
Thus, 2/3 is the simplified fraction for 18/27 by using the GCD or HCF method. Thus, 2/3 is the simplified fraction for 18/27 by using the prime factorization method
Step-by-step explanation:
hope l am not late!
Determine the unknown length or angle measurement. Round each answer to the nearest whole number.
Answer:
a) 52
b)115
Step-by-step explanation:
The horizontal lines are parallel. Find the measure of ∠G.
Answer:
36
Step-by-step explanation:
36 is the corresponding angle to the angle which is vertically opposite to g.
Corresponding angles are equal.
Vertically opposite angles are equal.
Can someone help with this please.
A book you had your eye on last year had a price of $12. This year, it is
priced at $15. By what percent did the price increase?
Answer:
3 percent
Step-by-step explanation:
sorry if its wrong, hope this helped
(12 points) help pls it’s sue today ;-;
Answer:
$65
Step-by-step explanation:
x is the number of items sold, and y is the profit, so we need to calculate
y = 35x - 250
where x=9
y = 35*9 - 250 = 315 - 250 = 65
So the total profit is 65 dollars
Can someone please help me with math
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Hello There!
This is the formula for volume of a cylinder
\(V=\pi r^2h\)
where r = radius and h = height
we are given the height and diameter height - 10 ft diameter - 22 ft
we are not give the radius directly but we can easily convert the diameter to the radius by dividing by 2
22/2=11 so the radius is 11
now having found the radius and height we plug in the values into the formula (note: it says leave answer in terms of pi so we will not apply pi to the final answer.)
\(V=\pi 11^210\\11^2=121\\121*10=1210\\V=1210\pi\)
so we can conclude that the answer is A
Find the number of all the 2-digit numbers satisfying the
following congruences x = 3(mod7), x = 2(mod5).
OLEASE HELP
Use the Chinese remainder theorem.
Start with x = 3×5 + 2×7 = 15 + 14 = 29. Now,
• 29 ≡ 15 ≡ 1 (mod7)
• 29 ≡ 14 ≡ 4 (mod5)
Adjust for this by multiplying the first term in x by 3, and the second term by 3 (because 4×3 ≡ 12 ≡ 2 (mod5)).
So now x = 3×5×3 + 2×7×3 = 45 + 42 = 87, and
• 87 ≡ 45 ≡ 3 (mod7)
• 87 ≡ 42 ≡ 2 (mod5)
The CRT then says that x ≡ 87 (mod(7×5)) ≡ 87 (mod35), which is to say any number x = 87 + 35n satisfies both congruences (where n is any integer).
So there are 3 possible 2-digit numbers that work: {17, 52, 87}.
To confirm:
• 17 ≡ 15 + 2 ≡ 2 (mod5) and 17 ≡ 14 + 3 ≡ 3 (mod7)
• 52 ≡ 50 + 2 ≡ 2 (mod5) and 52 ≡ 49 + 3 ≡ 3 (mod7)
• 87 ≡ 85 + 2 ≡ 2 (mod5) and 87 ≡ 84 + 3 ≡ 3 (mod7)
Suppose you know that ∠S and ∠Y are complementary and that m∠S = 2(m∠Y) − 30°. Find m∠Y.
Answer:
Step-by-step explanation:
Since ∠S and ∠Y are complementary, we have:
∠S + ∠Y = 90°
We also know that:
m∠S = 2(m∠Y) − 30°
Substituting the second equation into the first equation, we get:
2(m∠Y) − 30° + ∠Y = 90°
Combining like terms:
3(m∠Y) = 120°
Dividing both sides by 3:
m∠Y = 40°
Therefore, m∠Y is 40 degrees.
The number of copies of a book sold the year it was released was 600,000. Each year after that, the number of copies sold decreased by 1/2.
I am very unsure what your question is, but the simple tip is to divide it by two each year as it is decreasing by a half..
To find the number of copies sold in subsequent years, you can use the formula:
N = N0 * (1/2)^t
where N is the number of copies sold in a given year, N0 is the initial number of copies sold (in this case, 600,000), t is the number of years since the book was released.
For example, to find the number of copies sold in the second year after the book was released:
N = 600,000 * (1/2)^1
N = 300,000
So, 300,000 copies were sold in the second year. To find the number of copies sold in subsequent years, you can continue to plug in values of t and solve for N.
In all of the following problems you can suppose that the limit exists; the sequences {an} are all recursively defined. (a) Let ai = V6 and an+1 = 16+an. Find the first 4 terms, then find the limit. (b) Let a Find the first 4 terms, then find the limit. 2+an (c) Let ai $(20n + -). Find the first 4 terms, then find the limit. 1 1 and +1 . 3 3 and an+1 - an
a) Since this equation has no solution, the limit does not exist for this sequence. b) Since this equation has no solution, the limit does not exist for this sequence. c) Since the square root term is always positive, the limit approaches (17n/2) as n approaches infinity.
In all of the following problems, we can assume that the limit exists and the sequences {an} are recursively defined.
(a) For this sequence, we know that a1 = √6 and an+1 = 16 + an. To find the first 4 terms, we can use the recursive formula:
a1 = √6
a2 = 16 + a1 = 16 + √6
a3 = 16 + a2 = 16 + 16 + √6 = 32 + √6
a4 = 16 + a3 = 16 + 32 + √6 = 48 + √6
To find the limit of this sequence, we can assume that it exists and solve for L:
L = 16 + L
L - 16 = L
-16 = 0
Since this equation has no solution, the limit does not exist for this sequence.
(b) For this sequence, we know that a1 = 2 and an+1 = 2 + an. To find the first 4 terms, we can use the recursive formula:
a1 = 2
a2 = 2 + a1 = 2 + 2 = 4
a3 = 2 + a2 = 2 + 4 = 6
a4 = 2 + a3 = 2 + 6 = 8
To find the limit of this sequence, we can assume that it exists and solve for L:
L = 2 + L
L - 2 = L
-2 = 0
Since this equation has no solution, the limit does not exist for this sequence.
(c) For this sequence, we know that a1 = (20n + 1) / 3 and an+1 = (20n + 1) / (3n + an). To find the first 4 terms, we can use the recursive formula:
a1 = (20n + 1) / 3
a2 = (20n + 1) / (3n + a1)
a3 = (20n + 1) / (3n + a2)
a4 = (20n + 1) / (3n + a3)
To find the limit of this sequence, we can assume that it exists and solve for L:
L = (20n + 1) / (3n + L)
L(3n + L) = 20n + 1
3nL + L^2 = 20n + 1
L^2 + (3n - 20n)L + 1 = 0
Using the quadratic formula, we get:
L = (-b ± sqrt(b^2 - 4ac)) / 2a
L = (-3n + 20n ± sqrt((3n - 20n)^2 - 4(1)(1))) / 2(1)
L = (17n ± sqrt(289n^2 - 4)) / 2
Since the square root term is always positive, the limit approaches (17n/2) as n approaches infinity.
(a) Let a1 = √6 and an+1 = 16 + an. To find the first 4 terms, we will use the recursive formula:
a1 = √6
a2 = 16 + a1 = 16 + √6
a3 = 16 + a2 = 16 + (16 + √6)
a4 = 16 + a3 = 16 + (16 + (16 + √6))
Since the sequence is increasing and there is no upper bound, the limit does not exist in this case.
(b) Let a1 = 2 and an+1 = 2 + an. To find the first 4 terms, we will use the recursive formula:
a1 = 2
a2 = 2 + a1 = 4
a3 = 2 + a2 = 6
a4 = 2 + a3 = 8
The sequence is increasing by 2 each time, so it does not have a limit as it will continue to increase indefinitely.
(c) The given information for part (c) is not clear. Please provide a clear recursive formula for ai and an+1 to find the first 4 terms and the limit.
Learn more about limit at: brainly.com/question/12383180
#SPJ11
If x = -4 and y = 3, what is the value of the expression below?
x-3y²
Answer:
-31
Step-by-step explanation:
\(x-3y^2\\Substituting \ x=-4, y=3\ we\ get,\\-4-3(3^2)\\=-4-27\\=-31\)
a³+ 1 + 2a² + 2a, a3 - 1 and a²+a2 +1
HOPE IT HELPS YOU
MARK AS BRAINLIEST
a- What are the different logs used to obtain porosity? Explain the principles of measurement, quantity measured and its relation to porosity. Illustrate with equations and/or sketches.
Different logs measure different physical properties of the formation that are related to porosity, and the relationship between the log measurement and porosity can be expressed through equations.
The different logs used to obtain porosity and their principles of measurement, quantities measured, and relation to porosity.
There are three main types of logs used to obtain porosity: neutron logs, density logs, and sonic logs.
Neutron logs: These logs measure the hydrogen content in a formation, which is directly related to porosity. The tool emits neutrons that interact with hydrogen atoms, and the resulting gamma rays are measured. The count rate decreases with increasing porosity. The neutron log can be expressed as:
Porosity = (neutron log reading - matrix reading) / (fluid reading - matrix reading)
Density logs: Density logs measure the bulk density of a formation, which can be related to porosity. The tool emits gamma rays that interact with the formation, and the scattered gamma rays are measured. The bulk density decreases with increasing porosity. The density log can be expressed as:
Porosity = (matrix density - bulk density) / (matrix density - fluid density)
Sonic logs: Sonic logs measure the travel time of sound waves through a formation, which can be related to porosity. The tool sends an acoustic wave and measures the time it takes to travel a specific distance. The travel time increases with increasing porosity. The sonic log can be expressed using Wyllie's time-average equation:
Porosity = (sonic log reading - matrix reading) / (fluid reading - matrix reading)
In summary, neutron logs measure hydrogen content, density logs measure bulk density, and sonic logs measure travel time of sound waves. These measurements can be used to calculate porosity using the respective equations provided.
for more questions on porosity
https://brainly.com/question/3107253
#SPJ11
Passed through the point
(5, -1) and (3,5) Write the slope-intercept form.
Find the unit price. Round your answer to the nearest cent.
It costs $241.45 to rent a standard-size car for 8 days. Find the price per day to rent this car.
Answer
Answer:
$30.18
divide 241.45 by 8
Answer:
price per day to rent this car is $ 30.18
Step-by-step explanation:
For 8 days it costs 241.45 dollar.
8/8 = 1 and you want to know the price per 1 day...
8 = 241.45
multiply left and right of the = sign by 1/8
1/8 * 8 = 1/8 * 241.45
8/8 = 30.18125
Rounded to the nearest cent = $ 30.18
How do I find the domain and range in this? Please help!!
Answer:
Step-by-step explanation:
p
1. Two dice are thrown at the same time . What is the probability that the sum will be 7 or 11 ?
2. A ball is drawn at random from a box containing 6 red balls , 4 white balls and 5 blue balls.
Determine the probability that is red or white.
Answer:
1. 0.2222222
2. .6667
Step-by-step explanation:
for question 1
there can only be 36 outcomes so you find out how many time you could get 7and2 which is 8 from so u write 8.36=.2222
for question 2
divide the outcome by the total out comes example(there are 6 red balls and 4 white out of 15 so you do 10/15=.6667)
Answer:
#1Outcomes with sum of 7:
1 + 6, 2 + 5, 3 + 4, 4 +3. 5 + 2, 6 + 1Outcomes with sum of 11:
5 + 6, 6 + 5Total outcomes:
6*6 = 36Required probability:
P(sum of 7 or 11) = (6 + 2)/36 = 8/36 = 2/9 or 22.22%#2P(red or white) = (6 + 4)/(6 + 4 + 5) = 10/15 = 2/3 or 66.67%a) a shopkeeper buys a camera for $300 and sells it at $360. Calculate the percentage profit.
b) A customer is buying 2 such cameras from the shopkeeper and he requests for a discount. if the shopkeeper wants to make a total profit of exactly $100 , find the percentage discount he should give the customer.
help me ;)
Answer:
a)answer:profit= selling price - cost price
=$360-$300=$60
percentage profit=profit*100%/cost price
=20%
Step-by-step explanation:
meaning of profit: this is the amount of money that one earns after selling his or her product, as you saw in the above correction, I took selling price subtracting the cost price, which means that the selling price is higher than the cost price.
formula: p= sp(selling price)- cp (cost price)
.when someone asks you the percentage profit, this means that the profit is calculated on the percentage, that's why I took the profit dividing by the cost price and then multiplying the 100, over percent. you may ask why divided by the cost price this is means that it is the total original price of the product.
What are the first five terms, a1, a2, a3, a4, a5, of the sequence defined by a subscript n = startfraction n squared minus 9 over n cubed 3 endfraction, and how can the sequence be described?
The first five terms of the given sequence are:
a1 = -2
a2 = -5/11
a3 = 0
a4 = 7/67
a5 = 1/8
Also, given sequence should converge to a limit of 0, since the denominator is growing faster than the numerator.
For given question,
We have been given a sequence \(a_n=\frac{n^2-9}{n^3+3}\)
We need to find the first five terms, a1, a2, a3, a4, a5, of the sequence.
For n = 1,
\(a_1=\frac{1^2-9}{1^3+3} \\\\a_1=\frac{-8}{4} \\\\a_1=-2\)
For n = 2,
\(a_2=\frac{2^2-9}{2^3+3}\\\\ a_2=\frac{-5}{11}\)
For n = 3,
\(a_3=\frac{3^2-9}{3^3+3} \\\\a_3=\frac{0}{30}\\\\ a_3=0\)
For n = 4,
\(a_4=\frac{4^2-9}{4^3+3} \\\\a_4=\frac{7}{67}\)
For n = 5,
\(a_5=\frac{5^2-9}{5^3+3} \\\\a_5=\frac{16}{128}\\\\ a_5=\frac{1}{8}\)
Given sequence should converge to a limit of 0, since the denominator is growing faster than the numerator.
Therefore, the first five terms of the given sequence are:
a1 = -2
a2 = -5/11
a3 = 0
a4 = 7/67
a5 = 1/8
Also, given sequence should converge to a limit of 0, since the denominator is growing faster than the numerator.
Learn more about the sequence here:
https://brainly.com/question/4626313
SPJ4
what is the answer for this ?
Answer:
A
-2 < x ≤ 3 (All x values between -2 and 3; excluding -2 and including 3)
Step-by-step explanation:
I feel the answer is A because from what we know, domain is the x-intercept or x. So both C and D are not the answer because the y-intercept is not the domain, the y-intercept is the range. Next I looked at both A and B, well, if you look closely answer choice A says "excluding -2 and including 3" and choice B says "including -2 and excluding 3". I also seen on the graph that the point of (3,3) has a filled in dot and the point at (-2,-1) has an opened dot. A filled in dot always means you either have a ≥ (greater than or equal to sign) or a ≤ (less than or equal to sign). While an opened dot always means you just have < (greater than) or a > (less than) sign. So the correct answer is A!! Hope you have a fantastic rest of your day! :)))